Spitalul Județean Suceava s-a închis din cauza coronavirusului

Situația disperată de la Spitalul Județean Suceava a făcut ca unitatea medicală să intre în carantină și să fie închisă. Nu mai puțin de 27 de cadre medicale, 19 medici și opt asistente și infirmiere au fost diagnosticate pozitiv cu coronavirus.

Spitalul Județean Suceava a închis Unitatea de Primiri Urgențe (UPU) și Ambulatoriul, urmând ca medicii și asistentele diagnosticate cu coronavirus să fie izolate la secția de Boli Infecțioase.

Pe lângă cadrele medicale la care s-a confirmat deja existența coronavirusului, mai sunt altele care așteaptă rezultatele, existând posibilitatea ca numărul medicilor și asistentelor infectate cu coronavirus să fie mult mai mare.

Vom reveni cu detalii!

Comentarii

Marius Carp

23.03.2020 10:20

Doctorul Valeriu a fost cu mine la impartasanie la sf Ioan cel Nou de la Suceava weekend-ul acesta.

S.S.

23.03.2020 11:47

Atunci sa mai mergeti pe la impartasanie daca nu va sta bine acasa. Poate iesiti mai sanatos de acolo. Bravo! Ce pot spune?? ...

Georgiana

23.03.2020 14:02
A spus că a fost la împărtășit, nu că a luat virusul de acolo. Fiind medic, e mult mai predispus să ia de la spital. Și apropo, bine că a apucat să se împărtășească, sigur nu i se va întâmpla ceva grav. :)

Alex

23.03.2020 14:47

esti proasta rau, Georgiana. bineinteles ca a luat virusul de la impartasanie, toti astia care sunteti credinciosi inraiti o sa muriti pe capete din cauza unor traditii stupide pe care le urmati fara cugetare. astept sa vad cum o sa va ajute dumnezeul vostru pe patul de moarte, cand o sa incepeti sa va puneti intrebari

Dan

23.03.2020 16:10

Pai nu l-a luat de acolo dar fiind purtator l-a dat mai departe daca a lins lingurita. Shit...la asta nu te-ai gandit.

#MIRCEA #

23.03.2020 14:50
Te,ai găsit ateule sa comentezi...🤔

Nicolae

23.03.2020 12:23

Cine este domnul Valeriu?

Nicolaie Buzila

23.03.2020 17:11

Cine este doctorul Valeriu la care face ți referire,?

George Petrescu

23.03.2020 10:51

Doamne ferește ! Săracii oameni !
Unde sunt echipamentele medicale și de protecție și modernizarile trâmbițate ?!? Doamne ajută !

Lucian Mindruta

23.03.2020 13:19

Inteleg. A folosit cumva si o lingurita comuna cu mai multi oameni? Slujba a fost in interior sau afara? Cati erau prezenti?

#MIRCEA #

23.03.2020 14:53
Nu, a fost de unică folosință și a luat.o ca amintire acasă...mars ateule!

he-he! 20-20!

23.03.2020 22:50

daca era de unica folosinta de ce ati lins-o toti?!dar icoanele?dar mana popii, de va frangeati de mijloc de ziceati ca vreti sa pupati poala?

TODIRCA Toni Florin

23.03.2020 13:37

Să le fie rușine guvernanților, căci se știa de la început cînd a venit primul caz cu covit 19 la Suceava că nu sunt îndeajuns echipamente medicale și nu au reacționat imediat, acum cînd aproape toți medicii și asistentele medicale sau îmbolnăvit să văd cine mai tratează bolnavi.

Madalina

23.03.2020 14:28

Sa mai stai in casa, nu la gratare si la mall sau la aer in parcuri pe bancu si apoi tot autoritatile sunt de vina

Madalina

23.03.2020 14:29
Sa mai stati in casa, nu la gratare si la mall sau la aer in parcuri pe banci si apoi tot autoritatile sunt de vina

Violeta Gasparescu

24.03.2020 11:17

Mai oameni buni.Doctorii,asistentele,infirmierele,femeile de servici si cei din bucataria unui spital,sant direct expusi virusului.
Pentru ca nu au echipamente corespunzatoare.
Eu lucrez la bucataria unui spital din Spania,ospatar de saloane .duc mancarea bolnavilor,aduc tavile cu resturile de mancare si debarasez.
santem direct expusi.am 2 colegi care sau infectat,3 femei de servici si cadre medicale.
Mastile sant de hartie si manusile subtiri de unica folosinta.