Cele mai multe localități din județul Suceava vor fi conduse în următorii patru ani de primari PNL

În urma alegerilor locale din 27 septembrie 2020, 53 de localități din județul Suceava vor fi conduse de primari membri PNL, 48 de membrii PSD, patru de membrii PMP, patru localități vor avea primar independent, trei membri USR, un membru Pro România și un membru AD (Alternativa Dreaptă).

(sursa foto: stirisuceava.net)

Lista primarilor pentru perioada 2020 - 2024 este următoarea: 

  • Municipii

Suceava – Ion Lungu (PNL)

Câmpulung Moldovenesc – Mihăiță Negură (PNL)

Fălticeni – Cătălin Coman (PSD)

Rădăuți – Bogdan Loghin (PNL)

Vatra Dornei – Ilie Boncheș (PNL)

  • Orașe

Broșteni – Alexandru Hurjui (PRO România)

Cajvana – Gheorghe Tomăscu (PSD)

Dolhasca – Decebal Isachi (PNL)

Frasin – Marinel Bălan (PNL)

Gura Humorului – Marius Ursaciuc (independent)

Liteni – Tomiță Onisii (PNL)

Milișăuți – Vasile Cărare (USR PLUS)

Salcea – Ezekiel Belțic (Alternativa Dreaptă)

Siret – Adrian Popoiu (PNL)

Solca – Cornel Țehaniuc (PSD)

Vicovu de Sus – Gheorghe Schipor (PSD)

  • Comune

Adâncata – Viorel Cucu (PNL)

Arbore – Dan Tiperciuc (PSD)

Baia – Maria Tomescu (PSD)

Bălăceana – Octavian Cojocariu (PSD)

Bălcăuți – Vasile Șoiman (PNL)

Berchișești – Violeta Țăran (PSD)

Bilca – Zaharie Rusu (PNL)

Bogdănești – Cristian Sopon (PSD)

Boroaia – Vasile Berariu (PSD)

Bosanci – Neculai Miron (PNL)

Botoșana – Ioan Ghiață (PNL)

Breaza – Gheorghe Lesenciuc (PSD)

Brodina – Vasile Uhliuc (independent)

Bunești – Ion Ștefan (PSD)

Burla – Viorel Pintiliuc (PNL)

Cacica – Petru Todosi (PNL) 

Calafindești – Adrian Frâncu (PNL)

Capu Câmpului – Marcela Bîrsan (PNL)

Ciocănești – Radu Ciocan (PNL)

Ciprian Porumbescu – Dumitru Nimițean (PSD)

Cârlibaba – Gabriel Danciu (PNL)

Comănești – Grigoraș Păstrăv (PNL)

Cornu Luncii – Gheorghe Fron (PSD)

Coșna – Gavril Pardău (PSD)

Crucea – Dorin Rusu (PSD)

Dărmănești – Dan Chidoveț (PNL)

Dolhești – Cristinel Bărculescu (PSD)

Dorna Arini – Andrei Mazăre (PNL)

Dorna Candrenilor – Dănuț Candrea (PSD)

Dornești – Gheorghe Luță (PSD)

Drăgoiești – Constantin Popescu (PSD)

Drăgușeni – Vasile Lică Cepoi (PSD)

Dumbrăveni – Ioan Pavăl (PSD)

Fântâna Mare – Vasile Mucilenița (independent)

Fântânele – Vasile Hîj (PNL)

Forăști – Brăduț Avrămia (PSD)

Frătăuții Noi – George Olari (PMP)

Frătăuții Vechi – Cristinel Antemie (independent)

Frumosu – Constantin Buga (PNL)

Fundu Moldovei – Tudor Zdrob (PNL)

Gălănești – Liviu Mironescu (PSD)

Grămești – Vasile Șuleap (PSD)

Grănicești – Gheorghe Nuțu (PSD)

Hânțești – Daniel Olariu (PSD)

Hârtop – Vasile Hrescanu (PNL)

Horodnic de Jos – Ionel Andrișan (USR PLUS)

Horodnic de Sus –  Valentin Luță (PNL)

Horodniceni – Neculai Florea (PNL)

Iacobeni – Viorel Maxim (PSD)

Iaslovăț – Ioan Cotoară (PNL)

Ilișești – Florinel Răduțu Avasiloaie (PNL)

Ipotești – Dumitru Gulei (PNL)

Izvoarele Sucevei – Mihai Mehno (PNL)

Marginea – Gheorghe Lazăr (PMP)

Mălini – Petru Nistor (PNL)

Mănăstirea Humorului – Radu Hojbotă (PMP)

Mitocu Dragomirnei – Radu Reziuc (PMP)

Moara – Eduard Dziminschi (PNL)

Moldova Sulița – Petru Jecalo (PNL)

Moldovița – Traian Iliesi (PNL)

Mușenița – Radu Tudurean (PNL)

Ostra – Ioan Oros (PNL)

Panaci – Vasile Cozan (PSD)

Păltinoasa – Eduard Wendling (PNL)

Pătrăuți – Adrian Isepciuc (PSD)

Pârteștii de Jos – Mircea Strugar (PSD)

Poiana Stampei – Viluț Mezdrea (PSD)

Poieni Solca – Dumitru Lăzărean (PSD)

Pojorâta – Bogdan Codreanu (PMP)

Preutești – Ion Vasiliu (PSD)

Putna – Gheorghe Coroamă (PNL)

Rădășeni – Neculai Perju (PNL)

Râșca – Ionuț Andreica (PNL)

Sadova – Mihai Constantinescu – Otcu (PNL)

Satu Mare – Adrian Lavric (PSD)

Siminicea – Vasile Clim (PNL)

Slatina – Vlăduț Gherman (PSD)

Straja – Mihai Juravle (PSD)

Stroiești – Mihai Senic (PNL)

Stulpicani – Vasile Zamcu (PNL)

Sucevița – Dorin Pînzar (PSD)

Șaru Dornei – Cătălin Iordache (PNL)

Șcheia – Vasile Andriciuc (PNL)

Șerbăuți – Cătălin Sănduleac (PNL)

Todirești – Mugurel Bocancea (PNL)

Udești – Cristea Ostrovan (PSD)

Ulma – Petru Marocico (PNL)

Vadu Moldovei – Bogdan Amariei (PSD)

Valea Moldovei – Romică Floriștean (PSD)

Vama – Nicolai Baltag (PNL)

Vatra Moldoviței – Virgil Saghin (PNL)

Verești – Dănuț Gavriliuc (PSD)

Vicovu de Jos – Vasile Țugui (PSD)

Voitinel – Maria Pleșca (PSD)

Volovăț – Ioan Vicol (PSD)

Vulturești – Cornel Salamaha (PSD)

Zamostea – Vasile Hauliuc (PSD)

Zvoriștea – Constantin Barariu (PSD)

Adauga comentariu