Cum s-a votat în comunele din județul Suceava. Primarii „campioni” vin de la Ciprian Porumbescu, Poiana Stampei, Hânțești, Vatra Moldoviței, Drăgușeni și Berchișești

Cotidianul online Ziar de Suceava vă prezintă modul în care au ales cetățenii din comunele din județ să voteze la alegerile locale din data de 27 septembrie 2020. Primarii „campioni” vin de la Ciprian Porumbescu, Poiana Stampei, Hânțești, Vatra Moldoviței, Drăgușeni și Berchișești. Dumitru Nimițean, Viluț Mezdrea, Daniel Olariu, Virgil Saghin, Vasile Lică Cepoi și Zenovia Violeta Țăran au obținut procente de peste 90% la alegerile locale.

Petru Nistor și Petru Marocico au obținut 100% la alegerile locale din Mălini și Ulma, aceștia neavând contracandidat.

Comuna Adâncata – 1.577 de voturi

Viorel Cucu (PNL) – 1.372 de voturi (87%)

Marian – Viorel Ceobanu (PSD) – 158 de voturi (10,01%)

Ștefan Reuț (PMP) – 47 de voturi (2,98%)

Comuna Arbore – 2.598 de voturi

Vasile – Dan Tiperciuc (PSD) – 1.992 de voturi (76,76%)

Ionel Hrincescu (PNL) – 450 de voturi (17,32%)

Cristinel – Toader Buliga (ALDE) – 156 de voturi (6,00%)

Comuna Baia – 2.608 voturi

Maria Tomescu (PSD) – 2.164 de voturi (82,97%)

Constantin Gogu (PNL) – 368 de voturi (14,11%)

Costică Lupoaia (PMP) – 76 de voturi (2,91%)

Comuna Bălăceana – 541 de voturi

Constantin Octavian Cojocariu (PSD) – 398 de voturi (73,56%)

Alexandru Olar (PNL) – 101 voturi (18,66%)

Georgel Grosu (PMP) – 42 de voturi (7,76%)

Comuna Bălcăuți – 1.215 voturi

Vasile Șoiman (PNL) – 819 voturi (67,40%)

Vasile – Dorinel Bodnar (PSD) – 360 de voturi (29,62%)

Niculae Homeniuc (PPU – SL) – 36 de voturi (2,96%)

Comuna Berchișești – 1.385 de voturi

Zenovia – Violeta Țăran (PSD) – 1.261 de voturi (91,04%)

Sorin – Nicolai Țveleniuc (PNL) – 124 de voturi (8,95%)

Comuna Bilca – 1.405 de voturi

Zaharie Rusu (PNL) – 952 de voturi (67,75%)

Ionuț Patraș (PSD) – 175 de voturi (12,45%)

Ionel – Cristinel Puha (AUR) – 133 de voturi (9,46%)

Vasile Bahnean (PRO România) – 97 de voturi (6,90%)

Rodica Levițschi (independent) – 48 de voturi (3,41%)

Comuna Bogdănești – 1.765 de voturi

Cristinel – Florin Sopon (PSD) – 800 de voturi (45,32%)

Traian Rogojină (PNL) – 501 voturi (28,38%)

Robert – Vasile Andrieș (USR – PLUS) – 421 de voturi (23,85%)

Dănuț Mitocariu – Nicăi (PRO România) – 43 de voturi (2,43%)

Comuna Boroaia – 1615 voturi

Vasile Berariu (PSD) – 1.414 de voturi (87,55%)

Constantin Horga (PNL) – 201 voturi (12,44%)

Comuna Bosanci – 2.391 de voturi

Neculai Miron (PNL) – 1.656 de voturi (69,25%)

Aleodor Nichifor (PSD) – 525 de voturi (21,95%)

Anton Curic (PRO România) – 130 de voturi (5,43%)

Ananie Cîrlan (USR PLUS) – 43 de voturi (1,79%)

Gheorghe Drăgoi (PMP) – 37 de voturi (1,54%)

Comuna Botoșana – 1.088 de voturi

Ioan Ghiață (PNL) – 827 de voturi (76,01%)

Ioan Ghiață (PSD) – 261 de voturi (23,98%)

Comuna Breaza – 715 voturi

Gheorghe Lesenciuc (PSD) – 483 de voturi (67,55%)

Damian Poleanschi (PNL) – 217 voturi (30,34%)

Gheorghe Petru (PMP) – 15 voturi (2,09%)

Comuna Brodina – 1.456 de voturi

Vasile Uhliuc (independent) – 641 de voturi (44,02%)

Ioan Hochian (PNL) – 406 voturi (27,88%)

Cristinel Cruț (PSD) – 232 de voturi (15,93%)

Liviu Savin (USR PLUS) – 141 de voturi (9,68%)

Dumitru Ihnatiuc (PV) – 36 de voturi (2,47%)

Comuna Bunești – 1.195 de voturi

Ioan Ștefan (PSD) – 634 de voturi (53,05%)

Cezar – Gabriel Ciornei (PNL) – 485 de voturi (40,58%)

Constantin Curic (USR PLUS) – 76 de voturi (16,35%)

Comuna Burla – 915 voturi

Viorel Pintiliuc (PNL) – 548 de voturi (59,89%)

Dumitru Juravle (PSD) – 346 de voturi (37,81%)

Nichifor Juravle (PMP) – 21 de voturi (2,29%)

Comuna Cacica – 1.708 voturi

Petru Todosi (PNL) – 883 de voturi (51,69%)

Constantin Ciornei (PSD) – 623 de voturi (36,47%)

Miluță Flutur (PRO România) – 92 de voturi (5,38%)

Mircea Baranai (independent) – 73 de voturi (4,27%)

Romică Domonco (PMP) – 37 de voturi (2,16%)

Comuna Calafindești – 1.284 de voturi

Adrian Frîncu (PNL) – 691 de voturi (53,81%)

Loghin Saviuc (PSD) – 551 de voturi (42,91%)

Pamfil Herman (PRO România) – 42 de voturi (3,27%)

Comuna Capu Câmpului – 1.225 de voturi

Marcela – Elena Bîrsan (PNL) – 1.080 de voturi (88,16%)

Ionuț – Andrei Obreja (PMP) – 56 de voturi (4,57%)

Mircea Bradu (PSD) – 47 de voturi (3,83%)

Florin – Constantin Prelucă (PRO România) – 42 de voturi (3,42%)

Comuna Cârlibaba – 897 de voturi

Gabriel – Michael Danciu (PNL) – 468 de voturi (52,17%)

Petru Helchelciuc (PSD) – 279 de voturi (31,10%)

Constantin Șandru (PRO România) – 90 de voturi (10,03%)

Ciprian Bejenar (PMP) – 60 de voturi (6,68%)

Comuna Ciocănești – 762 de voturi

Radu Ciocan (PNL) – 625 de voturi (82,02%)

Paul – Iulian Lupescu (PMP) – 71 de voturi (9,31%)

Marilena Niculiță (PSD) – 66 de voturi (8,66%)

Comuna Ciprian Porumbescu – 703 voturi

Dumitru Nimițean (PSD) – 671 de voturi (95,44%)

Andreea Corsei (PNL) – 32 de voturi (4,55%)

Comuna Comănești – 992 de voturi

Grigoraș Păstrăv (PNL) – 722 de voturi (72,78%)

Ion Cotleț (PMP) – 172 de voturi (17,33%)

Sorin – Mihai Sofian (PSD) – 98 de voturi (9,87%)

Comuna Cornu Luncii – 2.870 de voturi

Gheorghe Fron (PSD) – 2.303 de voturi (80,24%)

Lucian Verdeș (PNL) – 567 de voturi (19,75%)

Comuna Coșna – 855 de voturi

Gavril Pardău (PSD) – 640 de voturi (74,85%)

Vasile – Marcel Berari (USR) – 118 voturi (13,80%)

Simion Iuga (PNL) – 97 de voturi (11,34%)

Comuna Crucea – 824 de voturi

Dorin Rusu (PSD) – 640 de voturi (77,66%)

Ioan Nicolescu (PNL) – 126 de voturi (15,29%)

Ion Bîrsanu (PPU – SL) – 39 de voturi (4,73%)

Dumitru Catrinaru (ALDE) – 19 voturi (2,30%)

Comuna Dărmănești – 2.275 de voturi

Dan Chidoveț (PNL) – 1.979 de voturi (86,98%)

Virgil Mateiciuc (PSD) – 187 de voturi (8,21%)

Costel Urzică (PRO România) – 109 voturi (4,79%)

Comuna Dolhești – 1.553 de voturi

Cristinel – Neculai Bărculescu (PSD) – 1.340 de voturi (86,28%)

Cătălin – Gheorghe Darabă (PNL) – 181 de voturi (11,65%)

Neculai Pandelea (PRO România) – 32 de voturi (2,06%)

Comuna Dorna Arini – 1.611 voturi

Andrei Ștefăniță Mazăre (PNL) – 825 de voturi (51,21%)

Marius Dumitru Haja (PSD) – 505 voturi (31,34%)

Doru Necula (ALDE) – 200 de voturi (12,41%)

Gheorghe Cimbru (PRO România) – 81 de voturi (5,02%)

Comuna Dorna Candrenilor – 1.552 de voturi

Dănuț Candrea (PSD) – 1.346 de voturi (86,72%)

Dănuț Flămînzianu (PNL) – 195 de voturi (12,56%)

Alin – Constantin Rotundu (USR PLUS) – 11 voturi (0,70%)

Comuna Dornești – 1.628 de voturi

Gheorghe Luța (PNL) – 563 de voturi (34,58%)

Vasile – Săndel Cazacu (PSD) – 479 de voturi (29,42%)

Gheorghe Nastasi (PRO România) – 354 de voturi (21,74%)

Corneliu – Nicolae Furman (UpB) – 182 de voturi (11,17%)

Alexandru – Florea Magdici (USR PLUS) – 50 de voturi (3,07%)

Comuna Drăgoiești – 1.208 voturi

Constantin Popescu (PSD) – 670 de voturi (55,46%)

Adrian – Ionel Brădățan (PNL) – 439 de voturi (36,34%)

Alina Mirăuți (PER) – 99 de voturi (8,19%)

Comuna Drăgușeni – 992 de voturi

Vasile – Lică Cepoi (PSD) – 910 voturi (91,73%)

Vasile Cepoi (PNL) – 82 de voturi (8,26%)

Comuna Dumbrăveni – 2.945 de voturi

Ioan Pavăl (PSD) – 2.421 de voturi (82,20%)

Romeo – Irinel Bolohan (Dreapta Liberală) – 257 de voturi (8,72%)

Cristian Cârlig (PNL) – 215 voturi (7,30%)

Nicolai – Velu Chirica (PRO România) – 52 de voturi (1,76%)

Comuna Fântâna Mare – 897 de voturi

Vasile Mucilenița (independent) – 449 de voturi (50,05%)

Petru – Octavian Ursache (PMP) – 344 de voturi (38,35%)

Cristina Jibu (PNL) – 82 de voturi (9,14%)

Petru Agrigoroaei (independent) – 22 de voturi (2,45%)

Comuna Fântânele – 1.901 voturi

Vasile Hîj (PNL) – 714 voturi (37,55%)

Gheorghe Cornea (PSD) – 468 de voturi (24,61%)

Lazăr Petru Nemțoi (PRO România) – 416 voturi (21,88%)

Petrică – Sorin Frumosu (independent) – 159 de voturi (8,36%)

Vasile Crihan (PMP) – 68 de voturi (3,57%)

Ionel Drob (PNR) – 37 de voturi (1,94%)

Alin – Gheorghiță Cornea (USR PLUS) – 32 de voturi (1,68%)

Ioan Rotariu (independent) – 7 voturi (0,36%)

Comuna Forăști – 1.985 de voturi

Brăduț Avrămia (PSD) – 1.261 de voturi (63,52%)

Nicolae – Clement Lăzărică (PNL) – 522 de voturi (26,29%)

Doru Scutaru (PMP) – 118 voturi (5,94%)

Costel Țolescu (PRO România) – 84 de voturi (4,23%)

Comuna Frătăuții Noi – 1.817 voturi

Gheorghe Olari (PMP) – 571 de voturi (31,42%)

Alexandra – Ecaterina Bucevschi (USR PLUS) – 483 de voturi (26,58%)

Gheorghe Ștreangă (PSD) – 430 de voturi (23,66%)

Constantin Galan (PNL) – 333 de voturi (18,32%)

Comuna Frătăuții Vechi – 1.661 de voturi

Cristinel – Dinu Antemie (independent) – 734 de voturi (44,19%)

Aurel Mihalescul (PPU – SL) – 297 de voturi (17,88%)

Gheorghe Ionesi (PSD) – 240 de voturi (14,44%)

Adrian – Nicoleta Crăciun (ALDE) – 222 de voturi (13,36%)

Raluca Maria Clodnițchi (USR PLUS) – 89 de voturi (5,35%)

Ion Ionesi (PMP) – 79 de voturi (4,75%)

Comuna Frumosu – 1.741 de voturi

Constantin Buga (PNL) – 1.248 de voturi (71,68%)

Ilie Negură (PSD) – 379 de voturi (21,76%)

Corneliu Tiron (PMP) – 114 voturi (6,54%)

Comuna Fundu Moldovei – 1.881 de voturi

Tudor – Ion Zdrob (PNL) – 1.120 de voturi (59,54%)

Cristian Vancea (PMP) – 656 de voturi (34,87%)

Bogdan Tonegari (PSD) – 105 voturi (5,58%)

Comuna Gălănești – 865 de voturi

Liviu Mironescu (PSD) – 778 de voturi (89,94%)

Ilie Chifan (PNL) – 87 de voturi (10,05%)

Comuna Grămești – 1.156 de voturi

Vasile Șuleap (PSD) – 657 de voturi (56,83%)

Tudor Tănasă (PNL) – 345 de voturi (29,84%)

Iulian Dumitru Raicu (PPU – SL) – 126 de voturi (10,89%)

Romeo – Vasile Țiculeanu (PRO România) – 28 de voturi (2,42%)

Comuna Grănicești – 1.842 de voturi

Gheorghe Nuțu (PSD) – 764 de voturi (41,47%)

Gheorghe Cozachevici (PNL) – 504 voturi (27,36%)

Florin Șalar (PMP) – 282 de voturi (15,30%)

Gabriel Zaharie (independent) – 192 de voturi (10,42%)

Ionuț Chițan (PRO România) – 100 de voturi (5,42%)

Comuna Hânțești – 1.505 voturi

Daniel Olariu (PSD) – 1.388 de voturi (92,22%)

Alexandru Andrieși (PNL) – 117 voturi (7,77%)

Comuna Hârtop – 1.083 de voturi

Vasile – Cătălin Hrescanu (PNL) – 584 de voturi (53,92%)

Vasile Nechifor (PSD) – 499 de voturi (46,07%)

Comuna Horodnic de Jos – 1.055 de voturi

Ionel Andrișan (USR PLUS) – 512 voturi (48,53%)

Petrică Onică (PNL) – 280 de voturi (26,54%)

Petru – Viorel Prelipcean (PMP) – 106 voturi (10,04%)

Dumitru Teleagă (PSD) – 85 de voturi (8,05%)

Gheorghe Buzean (PRO România) – 72 de voturi (6,82%)

Comuna Horodnic de Sus – 1.985 de voturi

Valentin – Petrică Luța (PNL) – 1.695 de voturi (85,39%)

Gheorghe Sbiera (PRO România) – 134 de voturi (6,75%)

Vasile – Ionel Călugărean (PSD) – 97 de voturi (4,88%)

Dumitru Valentin Onica (PMP) – 59 de voturi (2,97%)

Comuna Horodniceni – 1.845 de voturi

Neculai Florea (PNL) – 1.086 de voturi (58,86%)

Dumitru Grămadă (PSD) – 654 de voturi (35,44%)

Alexandru Savin (PMP) – 60 de voturi (3,25%)

Constantin Moțcu (USR PLUS) – 45 de voturi (2,43%)

Comuna Iacobeni – 1.072 de voturi

Viorel Maxim (PSD) – 688 de voturi (64,17%)

Marilena – Eugenia Iacoban (PNL) – 346 de voturi (32,27%)

Lia – Adriana Muj (USR PLUS) – 24 de voturi (2,33%)

Laurențiu – George Furnea (PMP) – 14 voturi (1,30%)

Comuna Iaslovăț – 1.127 de voturi

Ion Cotoară (PSD) – 902 voturi (80,03%)

Ioan Cotoară (PNL) – 158 de voturi (14,01%)

Vasile – Dănuț Cotoară (PMP) – 67 de voturi (5,94%)

Comuna Ilișești – 1.198 de voturi

Florinel – Răduțu Avasiloaie (PNL) – 463 de voturi (38,64%)

Ilie Nițan (PSD) – 396 de voturi (33,05%)

Ioan – Alin Șoimaru (USR PLUS) – 339 de voturi (28,29%)

Comuna Ipotești – 3.225 de voturi

Dumitru Gulei (PNL) – 1.393 de voturi (43,19%)

Gabriel – Ilie Țabrea (PMP) – 567 de voturi (17,58%)

Dorel Guliciuc (PSD) – 547 de voturi (16,96%)

Dumitru Corjuc (PRO România) – 533 de voturi (16,52%)

Florin Muscalu (USR PLUS) – 185 de voturi (5,73%)

Comuna Izvoarele Sucevei – 943 de voturi

Mihail Mechno (PNL) – 410 voturi (43,47%)

Leonard – Tiberiu Mechnu (PSD) – 364 de voturi (38,60%)

Beniamin – Petrică Vovciuc (USR PLUS) – 169 de voturi (17,92%)

Comuna Mălini – 1.943 de voturi

Petru Nistor (PNL) – 1.943 de voturi (100%)

Comuna Mănăstirea Humorului – 1.805 voturi

Viorel Croitoru (USR PLUS) – 620 de voturi (31,90%)

Radu Hojbotă (PMP) – 614 voturi (31,60%)

Constantin Moldovan (PNL) – 478 de voturi (26,48%)

Mihaiela Jucan (PRO România) – 60 de voturi (3,32%)

Genovefa Moroșan (PSD) – 33 de voturi (1,69%)

Comuna Marginea – 3.778 de voturi

Gheorghe Lazar (PMP) – 1.688 de voturi (44,67%)

Dumitru Nichitean (PNL) – 900 de voturi (23,82%)

Ioan Onufrei (PRO România) – 482 de voturi (12,75%)

Mihăiță – Marian Hrițcan (PSD) – 244 de voturi (6,45%)

Vasile Halip (AUR) – 208 voturi (5,50%)

Daniel Constantin Nichitean (PER) – 128 de voturi (3,38%)

Gavril Joltea (USR PLUS) – 111 voturi (2,93%)

Florin Rebegilă (independent) – 17 voturi (0,44%)

Comuna Mitocu Dragomirnei – 2.271 de voturi

Radu Reziuc (PMP) – 776 de voturi (34,16%)

Dănuț Solcan (PNL) – 662 de voturi (29,15%)

Ion Vasile Cojocariu (PSD) – 624 de voturi (27,47%)

Adrian Leșan (USR PLUS) – 118 voturi (5,19%)

Grigore Năsui (PRO România) – 67 de voturi (2,95%)

Eugen – Ioan Dorneanu (PV) – 24 de voturi (1,05%)

Comuna Moara – 2.595 de voturi

Ferdinand – Eduard Dziminschi (PNL) – 2.133 de voturi (82,19%)

Gabriela – Cristina Rusu (PRO România) – 361 de voturi (13,91%)

Constantin Gaube (PSD) – 74 de voturi (2,85%)

Robert – George Roman (PMP) – 27 de voturi (1,04%)

Comuna Moldova Sulița – 778 de voturi

Petru Jecalo (PNL) – 551 de voturi (70,82%)

Constantin Lazăr (PSD) – 227 de voturi (29,17%)

Comuna Moldovița – 2.095 de voturi

Traian Iliesi (PNL) – 1.071 de voturi (51,12%)

Mugurel – Sorin Balabașciuc (AUR) – 588 de voturi (28,06%)

Cornel Mortogan (PRO România) – 214 de voturi (10,21%)

Emanuela – Alina Mititel (PER) – 72 de voturi (3,43%)

Florin – Constantin Iliesi (USR PLUS) – 65 de voturi (3,10%)

Ilie Chiriac (PMP) – 63 de voturi (3,00%)

Claudiu Hauca (PV) – 22 de voturi (1,05%)

Comuna Mușenița – 807 voturi

Radu – Florin Tudurean (PNL) – 597 de voturi (73,97%)

Filip Niculaev (Comunitatea Rușilor Lipoveni din România) – 111 voturi (13,75%)

Nicolae Olar (PRO România) – 53 de voturi (6,56%)

Ovidiu Pascal (PSD) – 46 de voturi (5,70%)

Comuna Ostra – 1.320 de voturi

Ioan Oroș (PNL) – 1.156 de voturi (87,57%)

Gabriela – Iuliana Sadoschi – 143 de voturi (10,83%)

Tiberiu – Constantin Leșan (PMP) – 21 de voturi (1,59%)

Comuna Păltinoasa – 2.736 de voturi

Eduard – Rudolf Wendling (PNL) – 1.862 de voturi (68,05%)

Dumitru – Cristian Carpiuc (PSD) – 582 de voturi (21,27%)

Florin Nuțu (PMP) – 292 de voturi (10,67%)

Comuna Panaci – 1.055 de voturi

Vasile Cozan (PSD) – 685 de voturi (64,92%)

Andrei Acatrinei (PNL) – 347 de voturi (32,89%)

Irimie Cojocăreanu (PMP) – 23 de voturi (2,18%)

Comuna Pârteștii de Jos – 1.307 de voturi

Mircea – Andrei Strugariu (PSD) – 447 de voturi (34,20%)

Ilie – Dănuț Sava (ALDE) – 443 de voturi (33,89%)

Constantin – Marcel Strugariu(PNL) – 192 de voturi (14,69%)

Ilie Strugar (PRO România) – 160 de voturi (12,24%)

Constantin Strugariu (PV) – 65 de voturi (4,97%)

Comuna Pătrăuți – 2.159 de voturi

Adrian Isepciuc (PSD) – 1.421 de voturi (65,81%)

Vasile Breabăn (PNL) – 720 de voturi (33,34%)

Ioan Puiu (PRO România) – 18 voturi (0,83%)

Comuna Poiana Stampei – 1.257 de voturi

Viluț Mezdrea (PSD) – 1.182 de voturi (94,03%)

Gheorghe Țiganea (PNL) – 75 de voturi (5,96%)

Comuna Poieni Solca – 817 voturi

Dumitru Ichim Lăzărean (independent) – 430 de voturi (52,63%)

Nicolae – Sorin Galiș (PNL) – 336 de voturi (41,12%)

Vasilică Gînscă (PMP) – 51 de voturi (6,24%)

Comuna Pojorâta – 1.492 de voturi

Ioan – Bogdan Codreanu (PMP) – 1.334 de voturi (89,41%)

Dumitru – Viorel Ungurean – Țăran (USR PLUS) – 86 de voturi (6,44%)

Constantin Cosmaciuc (PNL) – 72 de voturi (4,82%)

Comuna Preutești – 3.238 de voturi

Ion Vasiliu (PSD) – 1.707 voturi (52,71%)

Constantin Baluseac (PNL) – 1.472 de voturi (45,46%)

Ioan Popa (PRO România) – 38 de voturi (1,17%)

Vasile – Dan Dumitru (PMP) – 21 de voturi (0,64%)

Comuna Putna – 1.593 de voturi

Gheorghe Coroamă (PNL) – 1.311 voturi (82,29%)

Vasile Schipor (PSD) – 205 voturi (12,86%)

Ioan Găinaț (ALDE) – 77 de voturi (4,83%)

Comuna Rădășeni – 1.573 de voturi

Neculai Perju (PNL) – 1.225 de voturi (77,87%)

Severin Apostol (PSD) – 348 de voturi (22,12%)

Comuna Râșca – 2.269 de voturi

Ionuț – Dragomir Andreica (PNL) – 727 de voturi (32,04%)

Neculai Rusu (PSD) – 593 de voturi (26,13%)

Viorel Handragel (PMP) – 534 de voturi (23,53%)

Ion Bosînceanu (ALDE) – 329 de voturi (14,49%)

Melania Vlaicu (USR PLUS) – 86 de voturi (3,79%)

Comuna Sadova – 1.335 de voturi

Mihai Constantinescu – Otcu (PNL) – 1.014 voturi (75,95%)

Vasile Lehaci (PMP) – 197 de voturi (14,75%)

Constantin Cozma (PSD) – 124 de voturi (9,28%)

Comuna Satu Mare – 1.509 voturi

Toader – Adrian Lavric (PSD) – 718 voturi (47,58%)

Ștefan – Valerian Cramarciuc (PNL) – 412 voturi (27,30%)

Ifrim – Mircea Colibaba (PMP) – 162 de voturi (10,73%)

Silvestru – Rădăuți Balan (USR PLUS) – 95 de voturi (6,29%)

Dumitru Jurovschi (PER) – 94 de voturi (6,22%)

Constantin Balan (PRO România) – 28 de voturi (1,85%)

Comuna Siminicea – 1.049 de voturi

Vasile Clim (PNL) – 482 de voturi (45,94%)

Maria Murariu (PSD) – 270 de voturi (25,73%)

Mihai Penciuc (UpB) – 153 de voturi (14,58%)

Iulian Hrebenciuc (USR PLUS) – 82 de voturi (7,81%)

Cristi – Gheorghe Florea (PMP) – 45 de voturi (4,28%)

Ioan Boicu (PRO România) – 17 voturi (1,62%)

Comuna Slatina – 2.814 voturi

Vasile – Vlăduț Gherman (PSD) – 2.408 voturi (85,57%)

Ilie Gherman (PNL) – 406 voturi (14,42%)

Comuna Straja – 2.713 voturi

Mihai Juravle (PSD) – 1.415 voturi (52,15%)

Vasile Juravle (PNL) – 1.060 de voturi (39,07%)

Sorin Coca (PMP) – 238 de voturi (8,77%)

Comuna Stroiești – 1.466 de voturi

Mihai Senic (PNL) – 1.289 de voturi (87,92%)

Gheorghiță – Cristinel Chirilă (PSD) – 177 de voturi (12,07%)

Comuna Stulpicani – 2.639 de voturi

Vasile Zamcu (PNL) – 2.170 de voturi (82,22%)

Mihăiță – Ciprian Zamcu (PSD) – 404 voturi (15,30%)

Petru Scheuleac (ALDE) – 65 de voturi (2,46%)

Comuna Sucevița – 1.254 de voturi

Dorin – Ioan Pînzar (PSD) – 578 de voturi (46,09%)

Liviu Bodnarescu (USR PLUS) – 449 de voturi (35,80%)

Florin Chifan (PNL) – 227 de voturi (18,10%)

Comuna Șaru Dornei – 1.618 voturi

Ioan – Cătălin Iordache (PNL) – 1.224 de voturi (75,64%)

Cristian Sfîcă (PSD) – 214 voturi (13,22%)

Laurențiu Danea (USR PLUS) – 142 de voturi (8,77%)

Radu – Dan Buceațchi (PRO România) – 38 de voturi (2,34%)

Comuna Șcheia – 4.131 de voturi

Vasile Andriciuc (PNL) – 1.176 de voturi (28,46%)

Ion – Cristinel Burac (PSD) – 1.157 de voturi (28%)

Dan – Vasile Cristurean (PMP) – 965 de voturi (23,35%)

Iulian Cimpoeșu (USR PLUS) – 451 de voturi (10,91%)

Petru Poroch (PRO România) – 273 de voturi (6,60%)

Nicoleta Cojocari (ADER) – 109 voturi (2,63%)

Comuna Șerbăuți - 1.282 de voturi

Cătălin Sanduleac (PNL) - 571 de voturi (44,53%)

Florin Maciuc (PMP) - 314 de voturi (24,49%)

Dinu - Cristian Hapenciuc (PRO România) - 200 de voturi (15,60%)

Carmen - Camelia Grigoriciuc (PSD) - 126 de voturi (9,82%)

Mugurel Șeucaliuc (USR PLUS) - 30 de voturi (2,34%)

Stelian Hreniuc (PPU - SL) - 27 de voturi (2,10%)

Ionuț Marteniuc (Uniunea Ucrainenilor din România) - 14 voturi (1,09%)

Comuna Todirești – 2.377 de voturi

Mugurel Bocancea (PNL) – 971 de voturi (40,84%)

Vasile Avram (PSD) – 562 de voturi (23,64%)

Vasilică – Petru Ignat (PV) – 405 voturi (17,03%)

Vasile Munteanu (PRO România) – 336 de voturi (14,13%)

Nicușor Popescu (USR PLUS) – 103 (4,33%)

Comuna Udești – 3.032 de voturi

Cristea Ostrovan (PSD) – 1.953 de voturi (64,41%)

Claudia – Gianina Călin (USR PLUS) – 415 voturi (13,68%)

Mihai Morariu (PMP) – 394 de voturi (12,99%)

Daniel Viziteu (PNL) – 216 voturi (7,12%)

Vasile Hrușcă (PRO România) – 54 de voturi (1,78%)

Comuna Ulma – 473 de voturi

Petru Marocico (PNL) – 473 de voturi (100%)

Comuna Vadu Moldovei – 2.095 de voturi

Iulian – Bogdan Amariei (PSD) – 1.395 de voturi (66,58%)

Sergiu – Constantin Iacob (USR) – 274 de voturi (13,07%)

Maricel Iacob (PRO România) – 225 de voturi (10,73%)

Costică Gorban (PMP) – 84 de voturi (4%)

Vasile Cotin (PLUS) – 64 de voturi (3,05%)

Costică Iacob (PNL) – 53 de voturi (2,52%)

Comuna Valea Moldovei – 2.023 de voturi

Niculai – Romică Floriștean (PSD) – 1.308 voturi (64,65%)

Constantin Moroșan (PNL) – 629 de voturi (31,09%)

Niculai Popovici (PRO România) – 52 de voturi (2,57%)

Adrian Plaiu (PMP) – 34 de voturi (1,68%)

Comuna Vama – 2.327 de voturi

Nicolai Baltag (PNL) – 1.079 de voturi (46,36%)

Constantin Tiberius Lucuțar (USR PLUS) – 844 de voturi (36,26)

Petru Preutescu (PSD) – 246 de voturi (10,57%)

Eugen Florin Daschievici (PPU – SL) – 83 de voturi (3,56%)

Dorin – Petru Istrate (PMP) – 75 de voturi (3,22%)

Comuna Vatra Moldoviței – 1.799 de voturi

Virgil Saghin (PNL) – 1.659 de voturi (92,21%)

Gheorghiță Trufan (PSD) – 140 de voturi (7,78%)

Comuna Verești – 2.249 de voturi

Dănuț Gavriliuc (PSD) – 1.314 voturi (58,42%)

Cristian Apetrei (PMP) – 614 voturi (27,30%)

Gheorghe Rusu (PRO România) – 174 de voturi (7,73%)

Neculai Fasolă (PNL) – 147 de voturi (6,53%)

Comuna Vicovu de Jos – 2.317 voturi

Vasile Țugui (PSD) – 1.903 voturi (82,13%)

Vasile Carcea (PNL) – 277 de voturi (11,95%)

Ionel Pleșca (PMP) – 137 de voturi (5,91%)

Comuna Voitinel – 1.608 voturi

Maria Pleșca (PSD) – 1.394 de voturi (86,69%)

Alexandru Crăciun (PNL) – 214 voturi (13,30%)

Comuna Volovăț – 1.993 de voturi

Ioan Vicol (PSD) – 1.629 de voturi (81,73%)

Vasile – Spiridon Halip (PNL) – 364 de voturi (18,26%)

Comuna Vulturești – 1.592 de voturi

Cornel Salamaha (PSD) – 882 de voturi (55,40%)

Ioan Crăciun (PNL) – 585 de voturi (36,74%)

Gabriel Grădinariu (PRO România) – 87 de voturi (5,46%)

Eduard – Ionuț Aioanei (USR PLUS) – 38 de voturi (2,38%)

Comuna Zamostea – 1.379 de voturi

Vasile Haliuc (PSD) – 1.078 de voturi (78,17%)

Ovidiu – Cristian Bordeianu (PNL) – 229 de voturi (16,60%)

Romică Babiuc (PMP) – 38 de voturi (2,75%)

Pavel – Florin Arusoaei (PRO România) – 34 de voturi (2,46%)

Comuna Zvoriștea – 1.786 de voturi

Constantin Barariu (PSD) – 1.012 voturi (56,66%)

Răzvan Orhei (PNL) – 296 de voturi (16,57%)

Ioan – Gelu Tomescu (PPU – SL) – 192 de voturi (10,75%)

Liviu Chirilă (PMP) – 159 de voturi (8,90%)

Georgel Matei (PRO România) – 88 de voturi (4,92%)

Viorel Iavni (ALDE) – 39 de voturi (2,18%)

Adauga comentariu