Cum s-a votat în orașele din județul Suceava. PNL a câștigat cinci dintre Primăriile orășenești, în timp ce PRO România, USR PLUS și Alternativa Dreapta au produs surprize la Broșteni, Milișăuți și Salcea

Cotidianul online Ziar de Suceava vă prezintă modul în care au ales cetățenii din orașele din județ să voteze la alegerile locale din data de 27 septembrie 2020. În urma exprimării votului, PNL a obținut Primăriile din Dolhasca, Frasin, Liteni și Siret, PSP pe cele din Cajvana, Solca și Vicovu de Sus, în timp ce PRO România, USR PLUS și Alternativa Dreaptă au câștigat Primăriile din Broșteni, Milișăuți, respectiv Salcea.

Orașul Broșteni - 2.647 de voturi

1) Alexandru Hurjui (PRO România) - 932 de voturi (35,20%)

2) Nicolae Chiriac (PMP) - 528 de voturi (19,94%)

3) Ion Bîrsan (PSD) - 317 voturi (11,97)

4) Mihai Molodeschi (PNL) - 293 de voturi (11,06%)

5) Cezar Ilișanu (PPU - SL) - 246 de voturi (9,29%)

6) Marcel Hlihor (ALDE) - 207 voturi (7,82%)

7) Viorel Gheorghiță (USR PLUS) - 124 de voturi (4,68%)

Orașul Cajvana – 2.641 de voturi

1) Gheorghe Tomăscu (PSD) – 1.198 de voturi (45,36%)

2) Gheorghe Savu (PNL) – 701 voturi (26,54%)

3) Ioan Mârza (PMP) – 572 de voturi (21,65%)

4) Cătălin Șoldan (USR PLUS) – 107 voturi (4,05%)

5) Nechita Savu (ALDE) – 63 de voturi (2,38%)

Orașul Dolhasca – 4.198 de voturi

1) Decebal Isachi (PNL) – 2.440 de voturi (58,12%)

2) Maria Cojocariu (independent) – 710 voturi (16,91%)

3) Iulian Gheorghiță (PSD) – 481 de voturi (11,45%)

4) Dan Ionel Bogza (USR PLUS) – 211 voturi (5,02%)

5) Costică – Romică Ichim (ADER) – 192 (4,59%)

6) Florin – Daniel Rusu (PER) – 93 de voturi (2,21%)

7) Alexandru Grigoruț (PMP) – 71 de voturi (1,69%)

Orașul Frasin – 2.648 de voturi

1) Marinel Balan (PNL) – 1.010 voturi (38,14%)

2) Ioan Rusu (PMP) – 584 de voturi (22,05%)

3) Iulian Palahniuc (USR PLUS) – 533 de voturi (20,12%)

4) Dragoș – Bogdan Drelciu (BUN) – 221 de voturi (8,34%)

5) Florin Gemănar (PSD) – 204 voturi (7,70%)

6) Corneliu – Nicolaie Ciornei (PRO România) – 96 de voturi (3,62%)

Orașul Gura Humorului – 4.972 de voturi

1) Marius Ursaciuc (independent) – 3.043 de voturi (61,20%)

2) Gelu Duprii (USR PLUS) – 805 voturi (16,19%)

3) Stelian Simerea (PSD) – 624 de voturi (12,55%)

4) Adrian – Neculai Romanescu (PRO România) – 301 voturi (6,05%)

5) Ghiocel – Ioan Boghiu (PMP) – 199 de voturi (4,00%)

Orașul Liteni – 3.336 de voturi

1) Tomiță Onisii (PNL) – 2.265 de voturi (67,89%)

2) Liviu – Petrică Grigore (PSD) – 397 de voturi (11,90%)

3) Lenuța Balan (PMP) – 348 de voturi (10,43%)

4) Petrică Țurcanu (PRO România) – 181 de voturi (5,42%)

5) Andrei Gîtman (USR PLUS) – 108 voturi (3,23%)

6) Corneliu Maniliuc (independent) – 37 de voturi (1,10%)

Orașul Milișăuți – 2.186 de voturi

1) Vasile Cărare (USR PLUS) – 846 de voturi (38,70%)

2) Gheorghe Mariuțeac (PSD) – 758 de voturi (34,67%)

3) Mihai Vițega (PNL) – 307 voturi (14,04%)

4) Mircia Daniliuc (AUR) – 137 de voturi (6,26%)

5) Ioan Hreniuc (PMP) – 101 voturi (4,62%)

6) Ioan – Virgil Pascaru (independent) – 23 de voturi (1,05%)

7) Petru – Mihai Voiașciuc (PRO România) – 14 voturi (0,64%)

Orașul Salcea – 4.120 de voturi

1) Pârwușor – Țicu – Ezekiel Belțiuc (Alternativa Dreaptă) – 2.372 de voturi (57,57%)

2) Ilie Lungu (PNL) – 891 voturi (21,62%)

3) Cornel Ionescu (PMP) – 463 de voturi (11,23%)

4) Gabriel Atodiresei (PSD) – 196 de voturi (4,75%)

5) Ștefan Constantin Mitrea (independent) – 56 de voturi (1,35%)

6) Virgil Stanciu (PRO România) – 55 de voturi (1,33%)

7) Gheorghe Leonte (ALDE) – 44 de voturi (1,06%)

8) Lorin Constantin Barbălată (USR PLUS) – 43 de voturi (1,04%)

Orașul Siret – 3.421 de voturi

1) Adrian Popoiu (PNL) – 2.213 voturi (64,68%)

2) Sorin Popovici (PSD) – 1.008 voturi (29,46%)

3) Emanuel – Dan Corduneanu (USR PLUS) – 99 de voturi (2,89%)

4) Ionel Cuzec (PRO România) – 98 de voturi (2,86%)

Orașul Solca – 1.009 voturi

1) Cornel – Trifan Țehaniuc (PSD) – 747 de voturi (74,03%)

2) Maria Malinescu (USR PLUS) – 144 de voturi (14,27%)

3) Valeruț Țăranu – Hofnăr (PNL) – 118 voturi (11,69%)

Orașul Vicovu de Sus – 4.535 de voturi

1) Gheorghe Schipor (PSD) – 2.811 voturi (61,98%)

2) Gheorghe Poleucă (PNL) – 1.136 de voturi (25,04%)

3) Romică – Dorin Cornea (independent) – 327 de voturi (7,21%)

4) Dimitrie Dănilă – Antochi (PRO România) – 45 de voturi (0,99%)

Adauga comentariu