VIDEO Foresta Suceava s-a impus la Târgu Neamț după ce a suferit mai bine de o repriză în fața celor de la Bradu Borca. Seria de invicibilitate a celor de la Șomuz Fălticeni a fost întreruptă de Ceahlăul

Foresta Suceava s-a impus în fața celor de la Bradu Borca, însă după ce a suferit mai bine de o repriză.

Nemțenii au deschis scorul în minutul 35 prin Denis Șerban, iar sucevenii nu au avut forța de a egala scorul pe tabela de marcaj până la pauză.

Egalarea a venit abia în minutul 55 prin golul marcat de Alexandru Marin.

Robert Martin a adus-o pe Foresta Suceava în avantaj în minutul 64, iar Eugen Celeadnic a închis tabela în minutul 80.

Scor final: Bradu Borca – Foresta Suceava 1 – 3.

Foresta Suceava: Gal – Novacek – Celeadnic – Drugă – Vișinar – Stănescu – Vitu – Fărcășan – Nechita – Cerlincă – Martin.

Bucovina Rădăuți a avut o misiune destul de ușoară la Dorohoi, unde a întâlnit echipa Dante Botoșani.

Rădăuțenii au deschis scorul în minutul 11 prin golgheterul Stoian, iar avantajul a fost dublat în minutul 25 prin Robert Ciobanu.

Botoșănenii au redus din handicap până la pauză prin golul marcat în minutul 40 de către Andrei Merticariu.

După pauză, cei de la Bucovina Rădăuți s-au apărat exact și au controlat partida, iar în minutul 83, fundașul Mugur Florescu și-a dovedit încă o dată apetitul ofensiv și a marcat pentru 3 – 1.

Scor final: Dante Botoșani – Bucovina Rădăuți 1 – 3.

Bucovina Rădăuți: Puianu – Coajă – Florescu – Chirilescu – Antonesei – Dănilă – Bejenar – Plămadă – Stroe – Ciobanu – Stoian.

Liderul seriei, Șomuz Fălticeni, a întâlnit pe teren propriu echipa Ceahlăul Piatra Neamț. Fălticenenii au început în forță, însă au ratat mai multe ocazii de a marca. Contrar cursului jocului, nemțenii au marcat pe contraatac prin Marius Matei, în minutul 39.

Fălticenenii nu au mai avut forța să întoarcă scorul, astfel că seria de invincibilitate a celor de la Șomuz a luat sfârșit. Totodată, Șomuz Fălticeni a pierdut primul loc în fața celor de la Știința Miroslava, la egalitate de puncte, însă ieșenii au un golaveraj mai bun.

Sor final: Șomuz Fălticeni – Ceahlăul Piatra Neamț 0 – 1.

Șomuz Fălticeni: Chindriș – Chiseliță – Forizs – Toukam – Robciuc – Micloș – Njindja – Tutuță – Afalna – Zapata – Tchassen.

CLASAMENT:

1              Știința Miroslava               6              4              1              1              13 – 6 (7)              13

2              Șomuz Fălticeni 6              4              1              1              10 – 5 (5)              13

3              Bucovina Rădăuți             5              4              0              1              14 – 4 (10)           12

4              Hușana Huși       6              4              0              2              10 – 5 (5)              12

5              Foresta Suceava               5              3              0              2              10 – 6 (4)              9

6              Sporting Juniorul Vaslui 6              3              0              3              8 – 5 (3)                9

7              Ceahlăul Piatra Neamț   6              3              0              3              6 – 7 (-1)              9

8              Bradu Borca        6              1              1              4              6 – 15 (-9)            4

9              Dante Botoşani 6              1              0              5              5 – 14 (-9)            3

10           CSM Pașcani       6              0              1              5              2 – 17 (-15)          1